2025 nyarán negyedik alkalommal vettem részt Rovinjban Erasmus-képzésen. Minden évben várom, hogy újra jöhessek, mert színvonalas képzéseken vehetek részt magyar nyelven, csodálatos mediterrán környezetben. Eddigi kurzusaim: tehetséggondozás, kommunikáció, tanári jóllét – mind-mind sokat adott nekem, így nagy reményekkel jelentkeztem a „szociális képességek fejlesztése” mobilitásra. Most sem kellett csalódnom!
Vasárnap kora délután kezdtük a továbbképzést Verebélyi Gabriella neveléstudományi szakember vezetésével. Csoportunk összetétele hűen tükrözte a magyar pedagógusok összetételét, korfáját. A 16 főből tizenkét nő és négy férfi, életkor szerint egy babyboom, tizenhárom X, egy Y és egy Z-generációs tanár alkotta csapatunkat. Elgondolkodtató…!
A mai köznevelésben a Z- és α-generációkat oktatjuk. Fel van tehát adva a lecke a zömmel 45-65 éves tantestületnek, hogy miként viszonyuljanak az új, gyorsuló világ ifjúságának hatékony neveléséhez.
A hét minden napján nagyszerűen felépített, érdekes foglalkozásokon vettünk részt, melyek tematikus egységekbe voltak szervezve. Válaszokat kaptam a viselkedési és magatartási formákról, konfliktuskezelésről, tanulási stratégiákról, a mentális jóllét kérdéseiről. A legtöbbet azonban a generációs eltérések elemzése adta nekem. Új szemléletet és „mankókat” kaptam ezen a tartalmas héten.
A szombat délutáni hajókirándulás méltó lezárása volt ennek a szép hétnek, ahol külföldi kollégákkal is összeismerkedtem.
Újvári László – Horvátország, Rovinj – A szociális képességek fejlesztése
